Sosyal Medyada Biz}

YUMŞATMA SİTEMLERİ

YUMŞATMA SİTEMLERİ

Suda erimemiş halde bulunan kalsiyum ve magnezyum mineralleri kalıcı sertliğe (kireç) neden olmaktadır. Sert sular içildiklerinde, mide bağırsak ve cilt rahatsızlıklarına neden oldukları için sağlık yönünden sakıncalı olmakla beraber, tesisatlarda, cihazlarda tıkanmalara ve sistemlerin kireçten dolayı ağır hasar görmesine hatta aşırı enerji sarfiyatlarına neden olmaktadır. Sert suya maruz kalan tesisat kullanılmaz duruma gelir, cihazlar bozulur ve ürünlerin kalitesi düşer. Bu zararların oluşmaması için, sudaki Ca ve Mg mineralleri iyon değiştirme yöntemiyle çalışan tam otomatik sistemlerle giderilir. Tam otomatik cihaz, başlangıçta verilecek programa bağlı kalarak belirli zamanlarda gerekli ters yıkama ve rejenerasyon işlemlerini insan müdahalesi olmaksızın kendiliğinden yapar. Su yumuşatma işlemi iyon değiştirme yöntemiyle gerçekleştirilir. İyon değiştirme yöntemiyle, suya sertlik veren Ca ve Mg iyonları katyonik bir reçineden geçirilmek suretiyle sudan alınmaktadır.

 ÖZELLİKLERİ

İşletme Basıncı

3-7 Bar

Basınç Kaybı

0.5-1 Bar

Rejenerasyon Süresi

120 Dakika

Kullanılan Rejenerant

Kaya Tuzu

Tank Çapı

1127 mm

Tank Yüksekliği

316-559 mm

Tank Gövde

İçi Polietilen,Üstü Bobin Sargı Ve Onun Üzeri Epoxy Reçine Kaplı.

Reçine Miktarı

30 Lt.

Tuz Tüketimi

6 Kg./Reg.

Valf Markası

Fleck 5600 Veya Siata Valf

Valf Menşei

USA-Europa

Giriş Çıkış Bağlantı Çapı

(1”)-(1”)

Valf Debisi

2.5 m3/h

Ters Yıkama Debisi

1.6 m3/h

Elektrik İhtiyacı

220V / 50 Hz / 1Ph

Kireç ile mücadele yöntemleri

1-Tuzla rejenere edilen su yumuşatma yöntemi: Çok etkili bir yöntemde tuz ile rejenere  edilen (sertlik alma kabiliyeti yenilenen) suni reçineler  vasıtasıyla su içinde bulunan Kalsiyum (Ca) ve Magnezyum  (Mg) maddeleri sudan alınır ve yerine tuz (NaCl) içinde bulunan Sodyum (Na) iyonu verilir. Bu sebeple bu cihazlara “İyon değiştirici” de denir.  Bu cihazın suya verdiği Sodyum iyonunun suda çözünme kabiliyeti çok yüksektir, Sodyum kolayca kristalleşmediği için işletmeye zarar vermez.
2-Su Kimyasalı Yöntemi: Su tesisatında kireçi önlemek için tasarlanmış su kimyasalları vardır ve bu kimyasallar kireç yapan minerallerin kristalleşmesini önler. Kullanılan suyun analizine bakılarak kimyasal yönteme ve kimyasal dozuna karar verilir. 
3-Ters Ozmoz yöntemi: Ham su içinde istenmeyenler yalnızca Kalsiyum ve Magnezyum değilse, suda yüksek miktarda Klorür-Cl, Silikat,  Alkalinite, Tuz gibi istenmeyen maddeler varsa, Ters Ozmoz (T.O.) cihazı ile suyu saflaştırmak doğru bir yöntemdir. T.O. cihazı su içindeki maddelerin yüzde 95-99 kadarını alır, bu sırada suyun sertliğini de daha yüksek bir oranda azaltır.  

REJENERASYONA BAŞLAMA KOMUTU: Sinyal veren su sayacından veya zaman rölesinden veya sertlik yükselince rejenerasyonu başlatan bir kumanda seçilir.

KAÇ SAATTE BİR REJENERASYON: Yumuşatıcı tankları içine konacak olan reçine miktarı bu süre ile doğrudan orantılıdır.  “UCUZ” yumuşatıcının tankları içinde az reçine olduğundan cihaz çok sık rejenerasyon yapar ve reçine ömrü kısa olur.  

REÇİNE KALİTESİ: Bizim tercih ettiğimiz bir kaç marka reçine 8 sene kadar bozulmadan görev yapabiliyor.  Ancak “UCUZ” fiyata satılan bazı reçinelerin yalnızca BİR YIL içinde tamamen kırılarak görev yapmadığına şahit olduk. 

YUMUŞATICI İÇİNDEKİ SU HIZI: Reçine türüne ve suyun kimyasal karakterine göre su hızı tayin edilir.  Bu hıza göre yumuşatıcı tankı çapı hesaplanır.  “UCUZ” düşüncesi ile çapı küçük olan yumuşatıcı seçilirse su hızı yüksek olur ve cihaz suyu tam yumuşatamaz veya çok sık rejenerasyon yaptığı için reçine ömrü kısa olur.

TANK İÇİNDE ÜST VE ALT SU DAĞITIMI: “Fıskıye” adı da verilen alt-üst su dağıtımının iyi tasarlanmaması durumunda reçinelerin bir kısmı görev yapmaz, hatta bazen suyun tank içindeki hareketi reçinelerin huni şekli almasını sağlar.  Huni şekli oluştuğunda reçinelerin büyük bir kısmından su geçmez ve cihaz suyu yumuşatamaz.  
SONUÇ: 
Yukarıda anlatmaya çalıştığımız gibi, su yumuşatma seçimi ve satın alınması detaylı araştırma gerektirir.  Aceleye getirmeden ve “UCUZ OLSUN” fikri kullanılmadan, yukarıda tarif edildiği şekilde yapılacak bir araştırma sonucunda işletmeye en uygun yumuşatıcı temin edilebilir.  Bu araştırma sonucu yapılacak satın almada, “El Kumandalı Vanalar” ile donatılmış bir yumuşatıcı satın almanızı hiç önermiyoruz.  Çünkü, el kumandası ile çalışan yumuşatıcı nın işletilmesinde çok hatalar yapıldığına şahit oluyoruz ve bunun sonucunda işletmeye sert su veya tuzlu su gidiyor ve işletme çok zarar görüyor.  

ÜRÜNLERİMİZ 5 YIL SÜRE İLE FİRMAMIZ GARANTİSİ ALTINDA OLUP SATTIĞIMIZ CİHAZLARIN MONTAJ VE KURULUMU

TEKNİK SERVİSİMİZ TARAFINDAN ÜCRETSİZ OLARAK ÖZENLE YAPMAKTAYIZ..

YUMUŞATMA VEYA ARITMA CİHAZLARI ALMAYA KARAR VERDİĞİNİZDE TEKNİK SERVİS ELAMANLARIMIZ CİHAZIN KURULACAĞI ADRESE GELEREK ÖNCELİKLE KULLANDIĞINIZ SUYUN ANALİZİNİ YAPAR. DAHA SONRA CİHAZIN NE MAKSATLA KULLANILACAĞINI VE GÜNLÜK KAÇ METREKÜP SU TÜKETECEGİNİZİ ÖĞRENİR VE BU BİLGİLER IŞIĞINDA HANGİ CİHAZIN İHTİYACI KARŞILAYABİLECEĞİ KONUSUNDA MÜŞTERİLERİMİZ İLE İSTİŞARE EDEREK BİLGİLENDİRİR. EĞER MÜŞTERİ İLE MUTABAKAT SAĞLANIRSA KONUSUNDA UZMAN PERSONELLERİMİZ DEVREYE GİRER VE ( 1 ) BİR GÜN İÇERİSİNDE KULLANIMINIZA HAZIR HALE GETİRİR. AYRICA MONTAJ VE MONTAJDA KULLANILACAK MALZEMELER İÇİN HİÇBİR ÜCRET TALEP EDİLMEZ.

İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞIMIZ YOKTUR. ÜRÜNLERİMİZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK VE CAZİP FİYATLARIMIZI GÖRMEK İÇİN RANDEVU TALEP EDİNİZ.